Subiektywny poradnik dla kupującego dysk

Po 1 powinieneś wiedzieć że istnieją różne dyscypliny sportu związane z frisbee, najbardziej popularne to:

  • Ultimate Frisbee
  • Freestyle Frisbee 
  • Disc Golf

Jak również:

  • Dog frisbee
  • Guts
  • Double Disc Court
  • i wiele innych…

W naszym znajomym sklepie disclosophy znajdziesz sprzęt nadający się grania we wszystkie te dyscypliny, różnych producentów. Dyski znajdujące się z naszym sklepie nie są przypadkowe i wybieramy tylko najlepszych i sprawdzonych producentów. Bez tanich bubli. Możecie nam zaufać – latające dyski to nasza pasja. Najtańszy (25zł) i prawdopodobnie najlepszy wytrzymały dysk na start to FastBack od Wham-O. Waży około 105g i nadaje się zarówno dla ludzi jak i jest bezpieczny do łapania dla psa. Jest lżejszy od dysków do profesjonalnych dyscyplin frisbee o prawie połowę ale lata stabilnie nawet na ponad 50m. Alternatywą są dyski Ulimate lub Freestylu.

Jeżeli masz wątpliwość czy jest sens wydać na frisbee 40-50 zł kup najpierw parę plastikowych tanich dysków na straganie i zobacz ile wytrzymają. Gwarantuje że wrócisz i stwierdzisz że lepszym wyjściem jest kupno dysku na lata który wytrzyma tysiące upadków i uderzeń, nie zetrze się, nie popęka, będzie służył długo, latał pewnie i stabilnie.

W naszej ofercie posiadamy frisbee wielu producentów z przewagą trzech wiodących firm: DISCRAFT, WHAM-O oraz UltiPro (Yikun Discs).

Download Discraft logosFrisbee - Wham O Frisbee Logo PNG Image | Transparent PNG Free Download on  SeekPNG Yikun | Rogue Discs

W historii frisbee pierwszą dużą firmą która rozpoczęła masową produkcję dysków dobrej jakości była amerykańska korporacja specjalizująca się w produkcji zabawek: Wham-O. Przez wielu postrzegana jako faworyt pod kątem jakości i designu powinna być brana pod uwagę dla zarówno początkujących jak i zaawansowanych graczy. To Wham-O posiada zarejestrowaną i zastrzeżoną nazwę “Frisbee”.
Dyski tej firmy są wciąż najbardziej popularne i przodują jeżeli chodzi o wolumen produkcji i sprzedaży na świecie.
Świetnie nadają się do rekreacyjnego rzucania, są trwałe, latają stabilnie, pewnie i długo utrzymują się w powietrzu.

Druga firma na którą warto zwrócić uwagę, faworyt wśród graczy zarówno freestylu jak i ulimate w Polsce i na świecie to Discraft. Firma ta swoją siedzibę ma podobnie jak Wham-O w Stanach Zjednoczonych i już od 35 lat specjalizuje się w produkcji latających dysków. Dwa flagowe produkty tej firmy UltraStar – przeznaczony do Ultimate oraz SkyStyler przeznaczony do Freestylu są od wielu lat najczęściej wybieranymi typami dysków wśród profesjonalnych graczy na całym świecie.

Ultipro znane również jako YikunSports to firma pasjonatów latającego plastiku z Chin który odeszli z pracy w korporacyjnych laboratoriach aby przełożyć swoją wiedzę na produkcję najlepszych dysków na świecie. Pewnie myśląc o Chińskich produktach wyobrażasz sobie tani plastik z aliexpress? Nic bardziej mylnego, dyski często jakością plastiku wyprzedzają swoich konkurentów ze stanów którzy niestety systematycznie obniżają jakość jadąc na swojej wieloletniej opinii. 

Bez wahania mogę polecić trzy firmy jako faworytów na rynku latających dysków. Wszystkie ich produkty powinny zadowolić wymagających klientów.

Bardzo ciekawym dyskiem do nauki freestyle-frisbee dla początkujących jest również X-Disc:

Xdisc and Daniel O'Neill Announce Endorsement Deal - Freestyle Players  Association

Polecamy zapoznać się z jego możliwościami na stronie producenta.

Wybierając frisbee poza kwestią samego producenta powinniśmy pamiętać o paru istotnych aspektach:

Twardość – jest zależna od typu oraz co ciekawe od koloru. Białe są zasadniczo twardsze od kolorowych ponieważ plastik użyty do ich produkcji nie posiada domieszki barwnika który zmiękcza nieznacznie dysk, dodając mu często odrobinę bardziej “gumowej” konsystencji. Dyski kolorowe są też bardziej podatne na temperaturę, poddane wysokiej (np. po kiedy poleżą dłużej na słońcu) stają się miększe.
Głębokość rantu – zasadniczo w dyskach do ultimate rant jest płytszy, w dyskach do freestylu głębszy. Wpływa to na właściwości lotne: dyski freestylowe dłużej utrzymują się w powietrzu, mają lepsze właściwości nośne. Aczkolwiek w stosunku do Ultimate’owych gorzej “tną” powietrze i dlatego nie latają tak precyzyjnie na bardzo duże odległości (+50m) jak dyski do Ultimate. Od głębokości rantu zależy również łatwość wykonywania bardziej skomplikowanych rzutów jak np. thumber, staker, itd. gdzie mniejsza część ręki ma kontakt z krawędzią dysku – tutaj również wygrywają głębsze ranty stworzone do bardziej “pokazowych” rzutów. Dyski do Ultimate na pewno lepiej nadają się za to do szybkich, pewnych podań potrzebnych w czasie gry na boisku. Dodatkowo głęboki rant w dyskach freestylowych ułatwia wykonywanie tzw. Twirlingu (kręcenia dyskiem na palcu)
Środek ciężkości – W dyskach do Ultimate środek ciężkości jest rozłożony równomiernie na całym dysku przez co łatwiej wykonywać mocne i pewne podania, w dyskach Freestyle’owych (szczególnie skystylerze) jest skupiony bardziej na rancie dysku co pozwala na prostsze wygenerowanie dużej ilości rotacji przy rzucie.
Wielkość/Waga – To chyba dosyć podstawa właściwość każdego sprzętu sportowego. Dla mniejszych odbiorców: dzieci poniżej 12 roku życia polecałbym dysk 100 mold którego zmniejszone gabaryty nie mają w żadnym stopniu negatywnego wpływu na właściwości lotne. Reszta informacji na temat gabarytów sprzętu jest podana w specyfikacji każdego poszczególnego dysku na stronie.

Zapraszam do wspólnej zabawy!