Subiektywny poradnik dla kupującego dysk

Po 1 powinieneś wiedzieć że istnieją różne dyscypliny sportu związane z frisbee:

  • Ultimate Frisbee – http://pl.wikipedia.org/wiki/Ultimate_frisbee
  • Freestyle Frisbee – http://pl.wikipedia.org/wiki/Freestyle_frisbee

Do dwóch powyższych możecie kupić u mnie sprzęt.

  • Disc Golf którego opisywać ani brać pod uwagę narazie nie będę jako iż nie występuje tam człowiek łapiący dysk jak również frisbee do tej dyscypliny są dosyć specyficzne i nie mam ich narazie w ofercie. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej na temat tej dyscyplin i sprzętu odsyłam do serwisu http://discgolfpoland.pl/
  • Dog frisbee który również pomijam skupiając się stricte na “ludzkim” frisbee.

Jeżeli masz wątpliwość czy jest sens wydać na frisbee 40-50 zł kup najpierw parę plastikowych tanich dysków na straganie i zobacz ile wytrzymają. Gwarantuje że wrócisz i stwierdzisz że lepszym wyjściem jest kupno dysku na lata który wytrzyma tysiące upadków i uderzeń, nie zetrze się, nie popęka, będzie służył długo, latał pewnie i stabilnie.

W naszej ofercie posiadamy przede wszystkim frisbee dwóch najstarszych, najlepszych i najbardziej popularnych firm produkujących latające dyski: DISCRAFT oraz WHAM-O

 

W historii frisbee pierwszą dużą firmą która rozpoczęła masową produkcję dysków dobrej jakości była amerykańska korporacja specjalizująca się w produkcji zabawek: Wham-O. Przez wielu postrzegana jako faworyt pod kątem jakości i designu powinna być brana pod uwagę dla zarówno początkujących jak i zaawansowanych graczy. To Wham-O posiada zarejestrowaną i zastrzeżoną nazwę “Frisbee”.
Dyski tej firmy są wciąż najbardziej popularne i przodują jeżeli chodzi o wolumen produkcji i sprzedaży na świecie.
Świetnie nadają się do rekreacyjnego rzucania, są trwałe, latają stabilnie, pewnie i długo utrzymują się w powietrzu.

Druga firma na którą warto zwrócić uwagę, faworyt wśród graczy zarówno freestylu jak i ulimate w Polsce i na świecie to Discraft. Firma ta swoją siedzibę ma podobnie jak Wham-O w Stanach Zjednoczonych i już od 35 lat specjalizuje się w produkcji latających dysków. Dwa flagowe produkty tej firmy UltraStar – przeznaczony do Ultimate oraz SkyStyler przeznaczony do Freestylu są od wielu lat najczęściej wybieranymi typami dysków wśród profesjonalnych graczy na całym świecie.

Bez wahania mogę polecić obie firmy jako faworytów na rynku latających dysków. Wszystkie ich produkty powinny zadowolić wymagających klientów.

Wybierając frisbee poza kwestią samego producenta powinniśmy pamiętać o paru istotnych aspektach:

Twardość – jest zależna od typu oraz co ciekawe od koloru. Białe są zasadniczo twardsze od kolorowych ponieważ plastik użyty do ich produkcji nie posiada domieszki barwnika który zmiękcza nieznacznie dysk, dodając mu często odrobinę bardziej “gumowej” konsystencji. Dyski kolorowe są też bardziej podatne na temperaturę, poddane wysokiej (np. po kiedy poleżą dłużej na słońcu) stają się miększe.
Głębokość rantu – zasadniczo w dyskach do ultimate rant jest płyszy, w dyskach do freestylu głębszy. Wpływa to na właściwości lotne: dyski freestylowe dłużej utrzymują się w powietrzu, mają lepsze właściwości nośne. Aczkolwiek w stosunku do Ultimate’owych gorzej “tną” powietrze i dlatego nie latają tak precyzyjnie na bardzo duże odległości (+50m) jak dyski do Ultimate. Od głębokości rantu zależy również łatwość wykonywania bardziej skomplikowanych rzutów jak np. thumber, staker, itd. gdzie mniejsza część ręki ma kontakt z krawędzią dysku – tutaj również wygrywają głębsze ranty stworzone do bardziej “pokazowych” rzutów. Dyski do Ultimate na pewno lepiej nadają się za to do szybkich, pewnych podań porzebnych w czasie gry na boisku. Dodatkowo głęboki rant w dyskach freestylowych ułatwia wykonywanie tzw. Twirlingu (kręcenia dyskiem na palcu)
Środek ciężkości – W dyskach do Ultimate środek ciężkości jest rozłożony równomiernie na całym dysku przez co łatwiej wykonywać mocne i pewne podania, w dyskach Freestyle’owych (szczególnie skystylerze) jest skupiony bardziej na rancie dysku co pozwala na prostsze wygenerowanie dużej ilości rotacji przy rzucie.
Wielkość/Waga – To chyba dosyć podstawa właściwość każdego sprzętu sportowego. Dla mniejszych odbiorców: dzieci poniżej 12 roku życia polecałbym dysk 100 mold którego zmniejszone gabaryty nie mają w żadnym stopniu negatywnego wpływu na właściwości lotne. Reszta informacji na temat gabarytów sprzętu jest podana w specyfiakacji każdego poszczególnego dysku na stronie.

Zapraszam do wspólnej zabawy!
SPORTCRAFT.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *