Początki

Prawdziwą esencją freestyle’u z dyskiem jest oczywiście rzucanie i łapanie. Od tego wszystko się zaczęło. Można powiedzieć, że dzięki speedflow zostało wynalezione frisbee gdyż studenci YALE korzystając ze swojej inwencji wykonywali właśnie nic innego jak speedflow wykorzystując do tego formy do ciasta Frisbe Pie Company. Więcej o historii latającego dysku przeczytasz w dziale HISTORIA.

Rzucanie i Łapanie czyli SpeedFlow

Nigdy nie wyczerpiemy wszystkich możliwych wariacji rzutów i chwytów. Podawanie sobie dysku w szybkim tempie z wykorzystaniem różnych technik jest nazywane SPEEDFLOW czyli w wolnym tłumaczeniu szybkiej-płynięcie 🙂 Nazwa jest dosyć obrazowa i nawiązuje do fundamentalnych elementów freestylu: DYNAMIKI, PRECYZJI i GRACJI 😉

Zobaczcie sami:

SPEEDFLOW trwa od zaznaczonego momentu do 0:46

Sam SPEEDFLOW trwa od zaznaczonego momentu do 3:17

Rzucanie

Aby nauczyć się dobrze rzucać i łapać należy najpierw opanować najbardziej naturalny i podstawowy rzut czyli Backhand.

Znacznie więcej ciekawych rzutów możecie nauczyć się w dziale RZUTY.

Do podstawowych rzutów we freestyle należą backhand, forehand, overhand, staker, thumber throw. Kwestia nazewnictwa jest bardzo dyskusyjna więc proszę sam się zdecyduj którą nazwę chcesz stosować na każdy rzut. Wiem, że np.forehand jest także nazywany „sidearm”, „two finger” oraz „flick”. We freestyle`u nasz partner do gry jest najczęściej blisko nas. Zwróć uwagę na filmach na youtube.com w jakiej odległości są od siebie gracze. W związku z tym jeśli twój partner ma złapać lecący do niego dysk jedną ręką lepiej stanąć blisko (10-15m) i rzucić „lekko” ale celnie. Lepiej nie rzucaj „rakiety” z całej siły i jak najdalej – to nie rzucanie na dystans i nie Ultimate. Staraj się rzucać tak aby dysk opadał z góry do dołu ,niż idealnie po linii prostej – taki rzut łatwiej złapać lub przyjąć na pazur.

Zaawansowane rzuty to airbounce, helicopter, oraz technika SUB/MAC (uderzanie w rzucany dysk w celu zwiększenia rotacji). Aby wykonać poprawnie te rzuty trzeba trochę potrenować. Idea polega na nadaniu jak największej rotacji która jest tak bardzo cenna we freestyleu :). Cała rotacja wychodzi „z nadgarstka”. Nie inwestujemy siły w dystans, ale w rotację. Kciuk jest tu najważniejszym palcem który dociska dysk w większości rzutów. Generalna zasada jest taka, że im mniejsza powierzchnia ręki styka się z dyskiem w momencie wyrzutu (konkretnie „wypuszczenia” dysku) tym większą można mu nadać rotację. A więc dla przykładu w rzucie Overhand zamiast całej dłoni na dysku – trzymamy tylko palce. Rzuty zaawansowane wymagają treningu i wielu prób, więc nie spodziewaj się natychmiastowych efektów.

Rzuty z dużą ilością rotacji są nam potrzebne do sprawnego NAIL DELAY więc takie powinieneś opanować zanim się za to weźmiesz, lub będziesz chciał rzucić mocno podkręcony dysk partnerowi. Oczywiście każdy rzut można podkręcić bardziej lub mniej. Eksperymentuj.

Aby dokładniej zrozumieć jak nadać dużą rotację dyskowi przy rzucie (której często potrzebujemy we freestyle`u) proponuję obejrzeć poniższy film Rona Watsona. Ron specjalizuje się co prawda w grze z psami, jednak zasady rzucania są takie same.

Opisy rzutów znajdują się w dziale THROWS – RZUTY

Łapanie

Kiedy dysk leci w twoim kierunku musisz „czytać” gdzie wyląduje, i poruszać się tam gdzie dysk wyląduje (!) a nie tam gdzie leci. Następnie mając opanowane kilka chwytów dokonaj wyboru w zależności od tego na jakiej wysokości chcesz mniej więcej złapać dysk:

1.Na wysokości głowy – np. za głową (behind the head)

2.Na wysokości tułowia – np. triple fake, bad attitude

3.Na wysokoćsi bioder – np. behind the back , gitis , double-barrel under the leg

4.Na wysokości kolan/kostek – np. flamingo, chair, moondog (chwyt wymyślony w tym roku przez Matta)

      Masz dwie ręce i dwie nogi więc możesz łapać tym samym chwytem na kilka sposobów. Następnie staraj się odrzucić płynnym ruchem nie odrywając ręki od dysku czyli nie zmieniając uchwytu. Oczywiście jeśli jesteś np.praworęczny czasami trzeba przełożyć dysk z ręki do ręki aby odrzucić. Dlatego im więcej rzutów i chwytów opanujesz – tym lepszy FLOW (czyli „płynność gry”) ponieważ możesz spontanicznie podejmować decyzję i nie musisz „planować” następnego ruchu. Masz wachlarz chwytów na każdą sytuację i rzuty które wychodzą z tych „uchwytów”. Możesz dodać obrót ciała wokół własnej osi przed złapaniem dysku lub TIP albo potrójne salto ze śrubą. Kombinuj i dodawaj nowe elementy do chwytów.

Jak samemu uczyć się chwytów tłumaczy Ryan Young:

Dużo cennych informacji o rzucaniu i łapaniu dostarcza również Tommy Leitner

To za mało?

Zapytaj na grupie naszej grupie https://www.facebook.com/groups/discfreestylepolska/ z chęcią udostępnimy więcej materiałów!

Kręcenie na paznokciu czyli Nail Delay

SPIN czyli rotacja dysku – kluczowy element

      Dysk utrzymuje stabilność w locie dzięki rotacji, im większa rotacja tym stabilniej leci. We freestylu wykorzystuje się spin do kierowania dyskiem. Spin to energia jaką nadajesz dyskowi w trakcie rzutu. Staraj się pracować na rzutami pod kątem rotacji. Im szybciej dysk się kręci tym lepiej dla ciebie (więcej możliwości, czasu). Spin pozwala wykonywać wiele „zaawansowanych” tricków. Energia jaką posiada kręcący się dysk może zostać przekierowana w dowolnym kierunku.

CLOCK i COUNTER czyli dwie rotacje

      W zależności od tego jak rzucisz dysk może on się kręcić w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (CLOCK czyli tak jak backhand z prawej ręki, forehand z lewej) lub przeciwnym (COUNTER czyli tak jak forehand z prawej ręki lub backhand z lewej) patrząc od góry dysku. Zmienia to sposób w jaki musimy obchodzić się z dyskiem zwracając uwagę na to w którym kierunku się kręci. Większość osób najczęściej uczy się jednego spinu clock/counter i przy tym pozostaje. Idealną sytuacją jest nauczyć się obu co pozwala na uniwersalność i nie ogranicza rzutów ze względu na spin.

Kręcenie na paznokciu (Nail Delay ND)

      Jest to nic innego jak utrzymywanie/kontrolowanie kręcącego się dysku na paznokciu. Nail Delay to podstawowy ruch we freestyle`u poza łapaniem i rzucaniem. ND daje możliwość kontrolowania kręcącego się dysku i manipulowaniu nim, co pozwala „wystawić” (SET) dysk właśnie tam gdzie będziesz wykonywać następny ruch. Kręcenie dysku na paznokciu jest podstawową umiejętnością otwierającą drzwi do wszystkich innych ruchów.

 Jak uczyć się Nail Delay:

Silikon

Spryskaj dno dysku sprayem silikonowym i wypoleruj szmatką. Dzięki temu wyeliminujesz tarcie pomiedzy paznokciem a dyskiem.  Mniejsze tarcie = łatwiejszy nail delay. Założenie sztucznego paznokcia lub kawałka plastiku na koniec palca także znacznie zmniejsza tarcie i ułatwia sprawę.

Wyrzut

  1. a) jeśli jesteś sam:

Podstawowy wyrzut dwoma rękoma (two handed self set) – Rzuć sobie mocno (czyli najlepiej jak możesz) podkręcony dysk. Najłatwiej będzie zrobić to dwoma rękami. Złap dysk po przeciwległych stronach a następnie podrzuć go rozkręcając i wypychając dysk do góry w tym samym momencie.

Bardziej zaawansowany (trudniejszy) wyrzut jedną ręką (one handed self set) – Skup się na przedramieniu i nadgarstku, staraj się wykonać ruch zbliżony do backhandu z dużą ilością “snap-a” czyli z mocnym zerwaniem nadgarstka. Technikę tą należy ćwiczyć na początku na zewnątrz lub na sali ponieważ dysk może niekontrolowanie wystrzelić z ręki.

Ryan

Jake

  1. b) jeśli jesteś z partnerem:

niech twój partner rzuci Ci mocno podkręcony dysk opadający z góry na dół (np.AIRBOUNCE, CHICKENWING) – powinieneś widzieć dno nadlatującego dysku. Może Wam być łatwiej stanąć dalej od siebie tak abyś miał dużo czasu na ustawienie się we właściwej pozycji.

 Amortyzacja

Kiedy ktoś Ci rzuci dysk lub rzucisz go sobie sam dysk powinien łagodnie opadać na Twój paznokieć równolegle do ziemi. Moment w którym dysk opada należy zamortyzować, wyhamować. Jeśli sztywno wystawisz palec w kierunku dysku pewnie się odbije. Dlatego staraj się podłożyć palec do spodu dysku i zanim dysk go dotkie zacznij cofać rękę żeby amortyzować. Na początku łatwiej jest dokładać więcej niż jeden palec/paznokieć. Idealnym momentem na „przyłożenie” paznokcia pod spód jest moment kiedy dysk przestaje lecieć do góry i zaczyna opadać, zawisa on wtedy na chwilę w powietrzu, w języku angielskim nazywamy ten moment “STALL POINT”.

Ruch ręką

Kiedy dysk dotknie paznokcia musisz starać się wykonywać ruchy tak aby utrzymywać paznokieć pod środkiem dysku. Starać się ciągle wracać palcem do centrum. W ten sposób zaczniesz robić kółka wokól środka kręcącegu się dysku W KIERUNKU W KTÓRYM DYSK się KRĘCI. Dysk będzie zjeżdżał z paznokcia na bok W KIERUNKU W KTÓRYM DYSK się KRĘCI. Dlatego robienie „kółek” palcem pod środkiem tak jakby wyprzedza zjeżdżający dysk. Im bardziej dysk się chybocze na boki tym większe kółka , im jest bardziej stabilny tym mniejsze. Pamiętaj zawsze ruchem w kierunku w którym się kręci dysk. Naokoło i do środka. Te małe korekty po pewnym czasie staną się automatyczne. Nie poddawaj się! W końcu zacznie wychodzić! 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=LGvITbz629A

Ważne jest aby jedyną częścią twojego palca która dotyka dysku jest paznokieć (jego koniec). Możesz lekko zgiąć palec tak aby paznokieć był pod kątem do dysku (nie prostopadle). Jeśli kręcący się dysk dotknie skóry straci stabilność i rotację. ND polega na koordynacji oka i ręki. Jeśli chcesz się nauczyć powinieneś starać się próbować codziennie przynajmniej chwilę poświęcić na rzucanie sobie dysku. Po jakimś czasie zauważysz zwiększający się czas kiedy możesz utrzymać dysk. Lepiej poświęcać codziennie 10 minut, niż 3 godziny raz w tygodniu. Na początku poruszaj się za dyskiem jeśli ucieka, staraj się ustawiać jak najlepiej przed przyjęciem i pomagać sobie pracą nóg w trakcie.

Todd

Jake

Kręcenie na rancie (Rim Delay RD)

Rim Delay to moment w którym dysk „zsuwa” się do krawędzi i zaczyna obracać się pochylony pod kątem na paznokciu w kierunku spinu. Ćwicząc na początku Nail-Delay będziesz często doświadczał Rim Delay (za każdym razem kiedy Twój paznokieć znajdzie się wewnątrz rantu dysku). Paznokieć ma wtedy kontakt tylko z wewnętrzną krawędzią dysku. W odróżnieniu od ND dysk obraca się wokół osi całej dłoni co daje możliwość ustawienia dysku (SET) tam gdzie chcemy i pod jakim kątem chcemy. Zjawisko tego dodatkowego obrotu poza własnym spinem nazywa się percesją (PERCESSION).

Pozwól aby dysk zsunął i zaczął obracać na krawędzi z Twoim wyprostowany palcem wewnątrz krawędzi, aby dysk nie zahaczał o rękę skieruj wyprostowany palec w stronę nieba. Kiedy poczujesz jak dysk się kręci, spróbuj poruszać się (obracać) w kierunku w którym dysk się kręci. Dysk się ustabilizuje i przestanie kręcić wokół osi ręki.

Manipuolwanie dyskiem na rancie daje możliwości wystawiania go do innych ruchów lub chwytów jak również podawanie i dalsze zmieniania kąta. Jednym z najprostszych manewrów jest “wystrzeliwanie dysku”. Aby to zrobić musimy tylko wyczuć odpowiedni moment i przesunąć rękę do przodu wypychając dysk (dotykając go jedynie paznokciem) Zobaczmy jak robi to Ryan:

 Siedem etapów (kamieni milowych) nauki Nail Delay:

  • Wyrzut (jedno lub dwu-ręczny)
  • Przyjęcie (łagodna amortyzacja)
  • Rim Delay (kontrolowanie dysku po zejściu na rant)
  • Kontrolowanie kąta ustawienia dysku
  • Zmiana kąta tak aby wrócić paznokciem do środka
  • Umiejętność powrotu na Center-Delay po każdej utracie kontroli nad dyskiem
  • Pełna kontrola nad dyskiem !

Airbrush-ing – odbijanie dysku pod wiatr

Stojąc twarzą w kierunku z którego wieje wiatr (na przeciwko wiatru!), odbijaj dysk po zewnętrznej krawędzi uderzając go ręką tak aby dodać mu siły i rotacji w zależności od kierunku w którym się kręci (CLOCK lub COUNTER). W efekcie odbijasz dysk przed sobą a za sprawą wiatru dysk wraca do Ciebie. Można zamiast rąk użyć stopy, kolana, łokcia lub czegokolwiek innego.

Jake

Balu

Dysk należy podkręcać uderzając w zewnętrzną krawędź z boku. Dla spinu CLOCK łatwiej jest uderzać prawą ręką nisko (mniej więcej na wysokości brzucha), a lewą wysoko (nad głową). Dla spinu COUNTER odwrotnie (lewa nisko/prawa wysoko). Nie zapominajmy o tym żeby zawsze ustawiać się przodem do wiatru (np. kiedy się nagle zmieni musimy się obrócić). Kolejna istotna sprawa to kąt nachylenia dysku. Im mocniejszy wiatr tym dysk powinien być bardziej płasko czyli bardziej równolegle do ziemi. Im słabszy wiatr dysk musi być pod większym kątem. Dzięki temu będzie zawsze wracał do ciebie. Jeśli nie ma wiatru (np. na sali gimnastycznej) płaszczyzna dysku powinna być niemal prostopadła do ziemi lub możesz obijać dysk przed sobą, goniąc go jednocześnie. Taki AirBrush-Run to świetny sposób na ćwicznie. Miejsce którym powinieneś uderzać to ta część ręki gdzie palce łączą się dłonią po wewnętrznej stronie, dzięki czemu nie będzie bolało. Staraj się to robić delikatniej niż mocniej do momentu kiedy osiągniesz dużą precyzję i będzie pewien, że cała siła uderzenia dodaje rotacji. Kolejnym niuansem jest fakt iż siła uderzenia powinna być odwrotnie proporcjonalna do prędkości rotacji, brzmi to skomplikowanie ale wcale nie jest. Jeśli dysk bardzo szybko się kręci, wystarczy go lekko dotknąć aby się odbił, jeśli kręci się wolno trzeba mu dać mocnego klapsa żeby się zaczął znów stabilnie poruszać.

How to Airbrush demo

https://youtu.be/kH_XITKlx5c

Larry jeden z najlepszych graczy na świecie pokazuje jak brushować na mocnym wietrze

https://youtu.be/bmjE2ivab3w 

 

Twirling czyli kręcenie z wykorzystaniem rantu dysku

 Twirling należy do jednej z najprostszych technik manipulacji dyskiem, można go nauczyć bez większych problemów 5 letnie dziecko i w przeciwieństwie do Nail-Delay efekty widać już po kilkunastu minutach treningu.

Dlatego właśnie jest polecany jako zabawa z najmniej doświadczonymi uczestnikami warsztatów.

Najłatwiej zacząć od zawieszenia dysku na palcu wyciągniętym nad głowę jednocześnie wprawiając dysk w ruch wirowy tak aby cały czas kontrolować jego ruch:

 Następnym etapem może być unoszenie dysku przy pomocy Twirlingu z ziemi:

 Tą technikę łatwo ćwiczyć poprzez podkładanie pod kręcony dysk drugiej ręki tak aby w przypadku utraty kontroli utrzymać dysk na palcu.

 Później możemy próbować bardziej skomplikowanych technik:

Prekursorem i najlepszym Twirlerem na świecie jest oczywiście Jan Møller Sørensen i do jego kanału odsyłam po więcej materiałów i inspiracji dotyczących Twirlingu!

https://www.youtube.com/user/disctwirls/videos

 

Więcej poradników już wkrótce w dziale MOVES!